4.Gradiniță cu program prelungit

Demararea constructiei s-a facut Ia inceputul anului 2014 prin programul de finantare (fonduri nerambursabile):Asociatia Grupul de Actiune Locala Giurgiu-GAL – PNDR cu o valoare totala a proiectului de 893.512 lei (200.000 euro) lucrarile fiind abandonate in acelasi an.

Viceprimarul de la acea vreme,Cazacu Silviu a preluat proiectul cand nimeni nu ii dadea sanse de reusita si cu multa persistenta a reusit sa   finalizeze  constructia in luna mai 2018.

In septembrie 2018 , gradinita a fost gata pentru deschiderea noului an scolar,cele doua gradinite vechi din Chiriacu si Izvorele reunindu-se in noua locatie .Locuitorii comunei Izvoarele si-au condus copiii la inaugurarea uneia dintre cele mai frumoase,moderne si dotate gradinite din judetul Giurgiu.Gradinita are o capacitate de 40 de copii,doua sali spatioase de  clasa,sala de mese,vestiar si grupuri sanitare interioare,bucatarie , spalatorie si  propriul cabinet medical.