1.ALIMENTARE CU APA IN COMUNA IZVOARELE, satele Izvoarele,Chiriacu si Valea Bujorului

PROIECTE FINALIZATE IN PERIOADA 2016-2019

Odata  cu preluarea in anul 2016,prin mandat de Primar,a Primariei  comunei Izvoarele,de catre Primar  Cazacu Silviu- Marius,vrem sa prezentam prin imagini si date  concrete atat situatia  actuala  a comunei noastre cat si starea proiectelor aflate in  derulare si /sau finalizate din 2016 si pana in prezent.Primul obiectiv prezentat va fi :

1.ALIMENTARE CU APA IN COMUNA IZVOARELE,

satele Izvoarele,Chiriacu si Valea Bujorului.

Prin alimentarea cu apa a satelor Izvoarele, Chiriacu si  Valea Bujorului se rezolva problemele de ordin gospodaresc,public,agrozootehnic si industrial,precum si cele legate de combaterea incendiilor din exterior sau stropitul spatiilor verzi din intravilan. Investitia trateaza separat alimentarea cu apa a satelor Izvoarele si Chiriacu,respectiv Valea Bujorului,realizandu-se astfel doua sisteme de alimentare cu apa.

La inceputul anului 2019 sunt bransate la reteaua de alimentare cu apa un numar de 633  gospodarii.

Odata cu preluarea mandatului de primar,in iulie 2016,a domnului primar Cazacu Silviu-Marius primele masuri intreprinse  de dumnealui in ceea ce priveste alimentarea cu apa a comunei au fost:

– s-au demarat demersurile pentru predarea obligatiilor catre un operator avizat ,SC Apa Service SA Giurgiu,care sa preia administrarea retelei de alimentare cu apa-lucru realizat in luna noiembrie 2016;

– s-au facut investitii in suma de 3 miliarde de catre de operator pentru ca reteaua de apa –statia de clorinare sa functioneze  la parametrii legali;

– a cautat si a gasit solutii ca gospodarii sa nu mai plateasca costuri suplimentare la bransare,astfel in perioada 2016-si pana la inceputul anului 2019,s-au bransat la reteaua de alimentare cu apa un numar de 279 de gospodarii,doar cu plata materialelor.